White and White Modaevi

22 Eylül 2015 Salı

Gelinlik seçiminde ilk kural "Vücudunu sev!"

Çılgın Moda endüstrisinin yıllardır kadınların kafasına kafasına vurduğu "sıfır beden olmanın ne de mükemmel olduğunu" kabul etmeyen bir yazı bu. Podyumda askı olarak , sıfır ifadeyle arzı endam eden sıfır beden mankenlerin kadınsı hatlara sahip olmadığını hatırlatmak isteyen bir yazı.

Yıllardır yüzlerce  gelinle gelinlik tasarımı ve özel dikim sürecini paylaşmış bir stilist olarak bu konuya kendimi çok yakın hissediyorum. En çok da özel dikim provalarında o güzelim, gencecik gelinlerimizin vücutlarını bir türlü sevememe hali tamamen moda dünyasının dayatması ve photoshoplu moda fotoğrafları nedeniyle değil mi? Gülümsemeyen, robotsu ifadelerin, kıvrımsız dümdüz sıfır bedenlerin ve photoshopla parlatılmış tenlerin çekici olmadığını yine vurgulamayı istiyorum.

Gelinlerimizin aynaya bakıp koltuk altlarım tombul, sırtım çok geniş ve izler var, belim kalın, göbeğim var demesine hem çok alışkınım hem de çoğu zaman aslında öyle olmadığını görüyorum. Yaşadığımız dünyada özellikle kadınlara bir görev gibi yansıtılan "mükemmel ol" telkininden uyanmanın vakti geldi sanki.
                             

Hepimiz yıllar içinde yaş alıyoruz ve her halimizin hem iyi hem kötü yanları olabilir. Ama biliyorum ki işin özü kendini sevebilmekten geçiyor. Vücudumuzu sevmek ve tanımak. Her haliyle, elimizi, kolumuzu, tenimizi sevmek ve kutsamak ne güzel olurdu. Kendimizi olduğumuz gibi seversek, aynada gerçekleri görüp vücudumuzu gerçekten tanıyabiliriz.

Herkes birbirinden çok farklı ve güzeldir. Herkesin, boynu, bel şekli, bacakları, kol uzunluğu vs. kendine özeldir ve o eşsiz resim içinde mükemmeldir.

Elbette işimiz vücudunuzda en sevdiğiniz yanları vurgulamak ve çok güzel bir gelin olmanıza katkı sağlamak. İşte bu yüzden de gelinlik seçiminin ilk kuralı bence kendinizi ve vücudunuzu severken, kendinize haksızlık etmemeniz. Konfeksiyon kıyafetler içinde ne kadar eşsiz olduğunu unuttuğunuz güzelliğinizi düğün gününüzde vurgulayabilmek...

Aynaya bakarken" bu benim ve kendimi seviyorum "diyebilmek hem daha doğru karar almanıza yardım edecek hem de sizi motive edecektir. Modanın o sıfır bedeni dayatan tüm sahte fotoğraflarını unutun ve kendinizi tüm gerçekliğinizle sevin. 34, 36,38, 40 bunlar sadece rakam . Sen teksin, güzelsin...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder