White and White Modaevi

1 Nisan 2015 Çarşamba

Cilt alt tonu nasıl belirlenir? Sıcak mı Soğuk mu?

Cilt rengime uygun saç ve makyaj nedir? Ten rengime en uygun kıyafetler nedir? Saç rengimle uyumlu kıyafet renkleri nedir? Gibi soruların cevabını tek bir soru sorarak daha kolay bulmanız mümkün.


Elbette modada kişinin saç rengi, ten rengi kıyafet seçimlerinde çok etkili ama asıl belirleyici soru şu : Cilt alt tonu nedir? Bu konuda en çok iki en fazla üç farklı cilt tonu var. Sıcak (Warm) , Soğuk(Cold) en yaygın cilt alt tonları bir de ara ton mevcut o da Nötr ton.


Cilt tonu rehberi


Cilt alt tonumuz sıcak mı soğuk mu yoksa nötr mü bilirsek tüm renk seçimlerimiz çok daha kolay olabilir.
Peki cilt alt tonumuzu nasıl buluruz?  İlk yöntem hem kolay hem de çok belirgin bir yöntem. Bileğimizin iç tarafındaki damarların renkleri mavi ve mor renk ağırlıktaysa soğuk alt tona, Yeşil renk ağırlıkta ise sıcak alt tona sahibiz. Hem mavi ya da mor hem de yeşil damar rengi belirginse nötr alt tona sahipsiniz ki bu da bir çok renk tonunun size yakışacağı anlamına geliyor.
Cilt tonunu nasıl belirleriz

Diğer yöntem ise yüzünüz ve dekolte bölgeniz makyajsız iken bol güneş ışıklı ortamda beyaz bir a4 kağıdı yüzünüze yaklaştırıp yansıyan rengi görmek. Sarı tonları ise sıcak, pembemsi tonlar ise soğuk alt tona sahipsiniz.
Bir diğer yöntem ise takı testi . Yüzünüze altın renkli takı mı gümüş renk takı mı yakışıyor? Altın sizi canlandırıp açıyorsa sıcak alt tona, gümüş canlandırıyorsa soğuk alt tona sahipsiniz. Nötr alt tonlular yine şanslı ikisi de onlara yakışacaktır .
Cilt tonumuzu bulduysak sıra geldi “bize yakışan renkleri nasıl buluruz” sorusuna.
Ünlülerin cilt tipleri

Siz de Jennifer Lopez, Sandra Bullock, Katie Holmes ve Scarlett Johansson gibi sıcak (warm) cilt tonuna sahipseniz içinde kırmızı pigmentler  olan tüm renkler size yakışacaktır. Daha canlı ve sıcak renkler olan, kırmızı, turuncu, yeşil , siyah ve beyaz gibi. Elbette renk tonları çok önemli . Aşağıdaki renk sklasında da göreceğiniz gibi kırmızının soğuk değil domates kırmızısı gibi sıcak tonları sizi daha çok açar ve ön plana çıkarır.
Jennifer Aniston, Kim Kardashian, Angelina Jolie gibi soğuk (cold) cilt tonuna sahipseniz mavi renk pigmentlerinin olduğu soğuk renkler size daha çok yakışacaktır. Mor, mavi, pembe , lila ve yeşilin daha soğuk tonları gibi.
Sıcak ve soğuk cilt tipi


Diğer cilt alt tonu saç, makyaj, kıyafet ve stil önerileri bir White and White Modaevi ekibi katkılarıyla bir dahaki yazımda. Umarım seçimlerinizi kolaylaştırabilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme