White and White Modaevi

10 Mart 2015 Salı

Gelinlik arayışınıza rehber olacak 10 öneri

Gelinlik arayışı herkes için yeni bir konu. Şanslıysak bir kere evleniyoruz ve bu sürecin provası da yok. Yepyeni bir konu gelinlik ve elbette konfeksiyon dünyasından çok daha farklı. Bu süreçte sadece satış odaklı yaklaşımlar ile kafanız iyice karışabilir. Yüzlerce farklı modelde cabası. Size özel gelinlik arayışınızı kolaylaştırmak için tecrübemizi de hesaba katarak tavsiyeler hazırladık. Umarız işinize yarar.

1.       Gelinlik arayışınızın en önemli konusu vücut tipinize uygun bir gelinlik seçebilmenizdir. Konfeksiyon dünyasında alıştığımız standart bedenler vücudumuzu tanımamızı zorlaştırıyor. Bel basen oranı, bacak boyu, duruş, bel ölçüsü,omuz genişliği. Vücudunuzu tanıyın ve buna göre bir model seçin.


2.      Diyelim ki standart Türk kadını vücut tipine sahipsiniz. Orta boy biraz dolgun basenler yani balık eti vücuda sahipsiniz. Gelinliğiniz A kesim olabilir. A kesim vücudunuzu daha ince ve uzun gösterecektir. Bu konuda mutlaka modaevlerinde bulunması mümkün olan (Çoğu zaman olmayabilir) stilistlere danışmanızı öneriyoruz.


3.      Süsleme detaylarında ne sevdiğizi tarzınıza göre belirleyin. İşleme mi, dantel mi, tül ya da şifon kumaş mı. Kendinize neyi yakıştırdığınızı örneklere bakarak inceleyin.
4.      Gelinliğinize karar verirken düğün zamanı ve mekanını  da mutlaka hesaba katın. Kır düğününde uzun kuyruklar, Otel konseptinde hippie gelinlikler fazla kalabilir.

5.     Kumaş kalite ve malzemeleri mutlaka sorun. Kaliteli kumaş her zaman daha güzel bir sonuç verir.

6.       Gelinliğiniz özel dikim olmayı hak ediyor. Ne olursa olsun vücut ölçüleriniz size özeldir ve tektir. Güvendiğiniz bir modaevine , dikiş kalitesine de dikkat ederek özel dikim yaptırabilirsiniz. Böylece süreci görerek ilerleyebilirsiniz. Hatta dantel ve kumaşı siz seçebilirsiniz.

7.      Moda dünyasının en büyük yanılgısı herkesin 34-36 beden olması gerektiği algısı yaratmasıdır. Evet gelinlik modelleri uzun ve ince mankenlerle sunulur ama sizin vücudunuz size özel ve güzeldir. Herkes sizi bu vücudunuzla tanır . Dolayısıyla 2 beden ince görünmek için kendinize yakışmayan modellere yönelmeyin .

8.      Sizi sevenlerin düğün gününde de sizi kendi tarzınızla görmesine izin verin. Gelinlik değil ön planda siz , mutluluğunuz ve güzel gülüşünüz olmalıdır. Bugün sizin gününüz kendi fikir ve isteklerinize göre seçim yapın. Herkesten fikir almak kafanızı karıştırabilir. Özellikle çok yoğun düğün hazırlığı günlerinde.

9.       Gelinliği seçerken saç, aksesuar ve buket gibi detayları da hayal etmeye başlayın. Tarzınızı belirlemede bu tercihlerde size yön verebilir. Mesela açık ve bukle bukle saçlar en çok romantik ve vintage modellere yakışır. Sıkı topuzlar ise klasik ve prenses modellere gibi…

Vee siz siz olun kalbinizin ve içinizden gelenin dışında karar vermemeye dikkat edin. Size en doğru modeli o söylecek. Bir modeli giydiğinizde gözleriniz parlıyorsa doğru gelinlik kesinlikler budur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder